Elle Fanning  на доделувањето на наградите InStyle се појави во скулптурален топ на Balmain. Со неверојатниот топ во вид на синџир од Balmain, актерката беше во центарот на вниманието како на присутните, така и на фотографите.

Скулптурните парчиња станаа еден од најжешките трендови на славните во последните сезони. Инспирираа повеќе славни дизајнери и модни куќи да експериментираат со додатоци и облека што наликува на уметнички дела. Многумина беа и под влијанието на последните колекции на Daniel Roseberry ,, со неговиот надреалистички тон“, во новата фаза на Schiaparelli.

Сепак, иако наликува на новина, овој тип мода постои и се негува долго време.

Така, непосредно пред да се пензионира, Yves Saint Laurent создаде палета скулпторски врвови за неговото шоу за висока мода за есен/зима 2002 година. Issey Miyake ја совлада уметноста на истражување на формите на телото во колекциите од 1980-тите, а фасцинацијата на Alexander McQueen со женската фигура, исто така беше потврдена со скулптурни парчиња. Повторувајќи го овој тренд и во 2021 година,  Zendaya, Chiara Ferragni, Cardi B, и Bella Hadid  го престават овој тренд на црвените килими, а понекогаш и во секојдневниот живот.

Заедно со скулптуралниот топ на Balmain L’OFFICIEL направи куса ретроспекција на изгледи кои заслужуваат да останат запаметени./M.M.

Balmain

Balmain

Balmain

Balmain

Balmain

You may also like

Comments are closed.