Сезоната на празници е секако омилено време во годината за сите. Носи многу радости, вклучувајќи ги и сите оние подароци, но и вкусни солени и слатки јадења на кои тешко им се одолева. Со богатите и често прекумерни оброци во нашиот организам се вклучува алармот, што вели дека е време за детоксикација. 

Со цел успешно да го исчистите телото по празниците, предлагаме да ги следите следниве упатства:

Останете дома неколку дена. Кога започнувате со детоксикација на организмот, најдобро е да поминете што повеќе време дома, во кревет и да спиете што е можно повеќе. Телото работи многу тешка работа во исфрлањето на токсините, па затоа е важно да се спаси од непотребна потрошувачка на енергија. Надвор, бројот на искушенија се зголемува, додека дома и неколку дена ќе помогнат да се вратите во нормала.

Бидете подготвени. Одлучете каков вид детоксикација сакате да направите, без разлика дали се ослободува од токсините со помош на сирова храна, овошје, или сокови – важно е да направите план до кој ќе се држите.

Зголемете го внесот на вода. Особено за време на сезоната на новогодишни и божиќни празници, внесот на поголеми количества вода придонесува за полесно чистење од токсини. Зголемениот внес на вода ќе ја подобри и функцијата на црниот дроб, што е клучно за ослободување од маснотии и нечистотии.

Направете утрински вежби. Секое утро, обидете се да правите лесни вежби за истегнување и дишење. На овој начин, ќе му обезбедите на телото поголема количина кислород. Јогата е исто така одлично средство за прочистување на телото. Заедно со вежбите, можете да пуштите и студена музика што дополнително ќе ви помогне да се опуштите.

Направете утрински пилинг за суво тело. Започнете го денот со сува пилинг за тело, што можете да го направите со фротир, природна четка за коса или специјални ракавици за лупење, за да ги отстраните мртвите клетки додека ја стимулирате лимфата. Кожата е најголемиот орган што треба да се исчисти, па затоа е многу важно да се чува чиста. Оваа постапка може да ви стане навика да го одржувате нејзиното здравје и сјај.

Силата на лимонот . Не смеете да ја заборавите, доколку сакате да го прочистите вашето тело. Најдобро е да пиете млака лимонада, наутро на празен стомак, а се препорачува подоцна во текот на денот. Ова значително ќе го подобри вашиот дигестивен систем, како и ќе ја намали киселоста на телото, бидејќи лимонот е високо алкална храна.

Лукот, особено белиот, исто така, треба да бидат вклучени во вашата исхрана. Покрај заштитата од настинка и вируси, кои се исто така во сезоната, тој исто така го стимулира црниот дроб да произведува ензими одговорни за исфрлање на токсините од дигестивниот систем.

Јаболков оцет, односно две лажици во чаша топла вода, на која можете да додадете една лажица мед, исто така прави чуда кога станува збор за чистење на организмот, ослободувајќи го од насобраните маснотии.

Консумирајте повеќе зеленчук и овошје. Обидете се да обезбедите што е можно повеќе органска храна за време на фазата на детоксикација. Само едно јаболко на ден прави чуда кога станува збор за дигестивниот систем, бидејќи тие се богати со антиоксиданти, како и пектин. Не заборавајте на исцедените сокови од зеленчук како цвекло, брокула, зелка, кои се вистинска магија за здравјето и закрепнување на организмот од тешката храна за време на празниците.

Чаевите за детоксикација без сомнение ќе ви помогнат да го исчистите вашето тело после тежок и мрсен празничен оброк. Во таа смисла, зелениот чај е на прво место, што е силен антиоксиданс, но има и чај од коприва, чај од семе од лен и чај од глуварче.

Користете природна козметика. Обидете се да ставите природни сапуни, шампони и регенератори. Користете маслиново, кокосово или бадемово масло ако кожата ви е сува, или прескокнете ја хидратацијата, оставете ја само да дише. /М.М.

You may also like

Comments are closed.