Сезоната на наградите, како и на модните експресии на црвениот килим за 2023 година е отворена.

Синоќешното доделување на наградите Златен глобус за 2023 година се емитуваше во живо од Beverly Hilton на Беверли Хилс.
Настанот се случи по пауза во 2022 година, кога церемонијата беше ставена во мирување откако Здружението за странски новинари во Холивуд (Hollywood Foreign Press Association – HFPA) – кое ги избира номинираните и победниците беше обвинето и за финансиски и за етички грешки. (Помеѓу другите тврдења, HFPA е обвинета за самозастапување, а исто така беше повикана и за тековниот недостиг на различност во листите за номинации.
Домаќин на годинешниот настан беше комичарот Jerrod Carmichael, добитник на Emmy за неговиот HBO специјал Rothaniel.
Меѓу победниците во актерските категории беа Austin Butler, кој го освои трофејот за најдобар актер – драма за неговото портретирање на Elvis Presley во Baz Lurhmann, како и Cate Blanchett, за изведбата во in Tár, на која ова и е четвртиот Златен глобус.
Супермоделот Zendaya го освои и својот прв Глобус за улогата на тинејџерка, зависник во Euphoria, но фановите беа лишени од нејзиното појавување на црвениот килим.
Освен наградите, сите очи беа вперени во модата, бидејќи Холивуд го испорача првиот голем црвен ќилим, за 2023 година. Погледнете некои од највпечатливите изгледи од вечерта.

1 Michelle Yeoh во Armani Privé

2 Letitia Wright во Prada

3 Michelle Williams во Gucci

4 Jenna Ortega во Gucci

5 Selena Gomez во Valentino HauteCouture

6 Emma D’Arcy in Acne Studios

7 Lily James in Atelier Versace

8 Billy Porter in Christian Siriano

9 Donald Glover YSL

 

 

You may also like

Comments are closed.