Некаде со препорака, некаде задолжително, луѓето со месеци носат маски кога излегуваат на јавни места. Така е и сега, а ќе биде и во догледна иднина – ќе носиме маски, барем додека трае процесот на имунизација. Со оглед на распространетоста на сликите со маски низ интернетот, веројатно е дека наместо само функционални маските стануваат моден детал. Зафаќаат приличен простор од лицето, па затоа не е изненадувачки што се почесто се бараат и пријатни за носење и естетски интересни производи.

Дизајнерите веќе долго време дизајнираат маски од памучни ткаенини. Фенди, Палмите Ангели и Марин Сере направија цели колекции маски, додека Кристијан Сиријано го претвори својот бизнис во машина за производство за маски за болниците. Многумина понудија упатства за тоа како дома да се направи. Но, луѓето сè уште бараат маски што не треба сами да ги прават. Etsy’s електронската продавница на пример евидентирала кон крајот на минатата година, особено во викендите и до девет пребарувања во секунда на страница за маските.

Имајќи го тоа на ум, подолу е избор на најпознатите стилски маски што можат да се видат и да се набават низ електронските продавници. Некои продавачи прават дури и понуда „купи една подари една маска“./М.М.

Proenza Schouler мат сатенска маска со торбичка BERGDORF GOODMAN

 

Marni маска со цветен дезен MATCHESFASHION.COM

Staud свила, комплет од 12 маски STAUD

KES комплет маски од свила АМАЗОН

Fendi маски од свила и сатен MATCHESFASHION.COM

Liberty комплет од пет памучни маски LIBERTY LONDON

Lafayette 148 маска од италијански еластичен памук LAFAYETTE 148

Tory Burch комплет од пет маски, печатено платно TORY BURCH

Brian Lichtenberg маска од твид BRIAN LICHTENBERG

Temps Des Rěves Thirty маска од свила и памук TEMPS DES RĚVES

Модна маска со лакови на Колина Страда COLLINA STRADA

KkCo маска за лице во дезен на шума KKCO

LoveShackFancy маска REVOLVE

You may also like

Comments are closed.