Bobe's bakery

Чоколадни колачи со кремаста течна внатрешност за неверојатно задоволство.

Состојки за 10 колачи:

  • 250гр. чоколадо за готвење,
  • 65гр. путер,
  • пет јајца,
  • 65гр. шеќер во прав,
  • 100гр. брашно.

    Bobe’s bakery

Подготовка:

Чоколадото и путерот се топат на пареа, па се оставаат да се оладат. Јајцата и шеќерот убаво изматени  се додаваат на изладеното чоколадо и брашно. Смесата се става во модли претходно намачкани со путер. Колачите се печат во загреана рерна на 230Ц, точно осум минути, така што однадвор да се цврсти, а внатре меки. Внимателно одделете ги од калапите и превртете ги во чинија. Послужете ги колачите топли, прекриени со шеќер во прав, со лажичка кога ќе пресечете едно парче од внатрешноста на колачот треба да истече „чоколадна лава“.

Наздравје!/Б.Б.

 

 

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.