Bobe's bakery

Стандарден рецепт за посна баклава со лешници, присутна на мојата слава Св. Никола.

Bobe’s bakery

Состојки: -500 гр. лешници печени, сечкани, -700 гр. кори, тенки за баклава, -250 гр. маргарин/путер стопен, -150 гр. кафен шеќер измешан со 10 гр. цимет. Шербет, состојки: 1 кг. шеќер, 800 мл. вода, ванилин шеќер, половина исечкан лимон./ Б.Б.

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

Подготовката е на следниов видео линк:

 

 

You may also like

Comments are closed.