Tom Ford ‘Oud Wood’ е синоним за посебен, дрвенест парфем и тоа поради состојката што се добива од дрвото Агар. Парфемите кои во себе ја имаат оваа состојка ги нарекуваат уште и „дрвенести„ и, навистина, многу се користат поради силниот тежок мирис, идеален за основата на парфемите. Се задржува многу подолго од другите ноти, оставајќи привлечен, топол и дрвенест„ мирис.

Имајќи предвид колку е потребен, а колку ресурсите се ограничени, новите парфеми почнаа да користат синтетички замени што ги имаат истите мирисни карактеристики.

Ова се три дрвенести мириси кои не содржат никаков траг од дрво, а се надополнети со топлата елеганција од, на пример, сандаловото дрво или кремастите, помалку чоколадни нијанси на пачули.

Aqua Di Parma ‘Sandolo’

Иако има и парфем кој се потпира речиси ексклузивен на уд (и го прави тоа многу добро), италијанската луксузна куќа Аква ди Парма се лизга кон сандалово дрво со Сандоло. Тоа е одличен, комплексен мирис кој започнува со зачинет и вкусен пред да се претопи во тие потопли ноти, потпирајќи се на софистицираноста на сандалово дрво помешано со зрно тонка и килибар. Вкусен е и апсолутно дрвенест мирис кој вреди високата цена. Како што е кажано, нивниот Aqua di Parma Oud е исто така доста убав и никаде не е толку тежок, како што би очекувале. Слично на овој, брендот се чини дека користел цитрус за да помогне во суштинско задржување на удот, со што се истакнува многу природно, чадено дрво во основата.
Горни ноти: портокал, калабриски бергамот, лимон, petitgrain;
Средни ноти: лаванда, кардамон;
Основни ноти: сандалово дрво, Тонка грав, килибар.

Maison Crivelli ‘Patchouli Magnetik’

Како втор парфемски екстракт од Maison Crivelli, Patchouli Magnetik може некому да биде и пресилен, поради силната желба на парфимерот Quentin Bisch да создаде пачули-бомба за оние кои се зависни од чоколадото дрво.
Горни ноти: бела праска, гарденија;
Средни ноти: пачули, сандалово дрво;
Основни ноти: Бензоин, ванила.

Jo Malone ‘Wood Sage & Sea Salt Cologne’
Навистина убав, допадлив мирис кој не е премногу силен, но сепак фрла многу од тие заводливи дрвенести ноти.
Горни ноти: семе од амбрет
Средни ноти: морска сол
Основни ноти: жалфија

 

You may also like

Comments are closed.