Фолклорните акценти и живите бои ја карактеризираат еклектричната колекција на Luisa Spagnoli за есен/зима 2022/23 година, која го слави шармот на жената, како алатка за самосвесна самостојност. Интенцијата на колекцијата е јасна и добро дефинирана: да се слави женскиот шарм и сензуалноста како алатки за само-засилување.

 

Така Luisa Spagnoli ја става уметноста на заведување во служба на љубовта кон себе. Тоа го прави со еклектична колекција, која се карактеризира со фолклористични детали и украси, како и весели основни бои.

Колекцијата за сезоната есен/зима 2022 претставена на модната недела во Милано во Rotonda della Besana е создадена за нејзината заедница на жени, женствени и независни, во постојана потрага и себе-откривање.

Трикотажата, фил-ружот на колекцијата, најдобро ја открива изработката и Made in Italy на брендот. Мини здолништа и малите кардигани во милански шевови, кои се карактеризираат со свеж карактери, повторно, обемни џемпери со високи крагни, елеци и палта украсени со сложени мотиви.


Има и миди здолништа во светли бои како смарагдно зелена во комбинација со моторџиски јакни во волнена ткаенина, костими за панталони со ефект на моаре со нагласени раменици и скратени блејзери.


По зајдисонце, девојките на Luisa Spagnoli се во жакард фустани, збогатени со лурекс со нагласени раменици и длабоки деколтеа, светкави мини фустани со интригантни проѕирни и префинети креации на едно рамо во свилена тафта со асиметрични драперии./М.М.

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.