На рестартирањето на HBO Max’s Sex and the City, насловено како And Just Like That, облеката на Кери Бредшо предизвикува големо незадоволство.

Најновата сарторијална сага ги шокира следбениците со облеката на ликот на Кери Бредшо во Forever 21. Sarah Jessica Parker беше фотографирана во Њујорк со она што изгледаа како Forever 21, слоевит макси фустан и Оксфорд кошула. Споени се со Gucci x Balenciaga “Hourglass” торба и сандали на платформата Terry DeHavilland, но обожавателите не можеа да не се запрашаат зошто жена која е на работ на финансиската пропаст, но со Manolo Blahnik колекција сандали од 40.000 долари, носи бренд од трговски центар.

Кери отсекогаш била критикувана за тоа колку е нереален нејзиниот плакар, со оглед на она што се знае од сценариото (во прашање е и битка за развод со Mr. Big). Можеби Кери конечно се облекува во рамките на своите можности но, фустанот Forever 21 од брзата мода е и вознемирувачки знак дека не се размислува за последиците од оваа мода.
Во време кога одржливоста е толку важна и етичкиот третман кон работниците е голем проблем во оваа индустрија, навистина е кривично дело таа да носи брза мода “, рече еден поранешен моден уредник на Инстаграм.
Облека е предмет на сериозна дебата. „Изгледот за кој станува збор … не е добар“. Во време на пост-пандемијата во Њујорк, за време на движењето за расна и социјална правда, Кери и компанијата треба да носат облека што не е само етичка и одржлива, туку и инклузивна и внимателна. Никако само Fendi baguettes, туку и Telfar. Сега јавноста констатира и прашува: Модниот свет се менува – но дали And Just Like That серијата ќе го следи тоа?
Инаку повторното оживување на Сексот и Градот се вика And Just Like That…и баш така – пишува некој додека го слушаме гласот на Кери Бредшо и звуците на Њујорк – приказната за Сексот и Градот продолжува, сега под наслов „ And Just Like That„ (И баш така).

Повторното оживување на Сексот и Градот се вика And Just Like That и има свој профил на Твитер.
На Инстаграм профилот на And Just Like That Closet се сите модели што се носат во вознобовената серија Sex and the City на HBO Max. Костимографи се Molly Rogers & Danny Santiago. Кога е во прашање содржината, од HBO Max, велат дека исто како и во реалниот живот, луѓето доаѓаат и си заминуваат, пријателствата бледнееат и се започнуваат. Се обидуваме да раскажеме искрена приказна за тоа како е да бидеш жена во своите 50 -ти години во Њујорк./М.М.

 

You may also like

Comments are closed.