Состојки за тестото:

– 7 јајца,

–  6 лажици шеќер,

–  6 лажици брашно,

– прашок за пециво.

Состојки за филот:

– литар млеко,

– 16 лажици шеќер,

– 4 ванила пудинзи.

Bobe’s bakery

Подготовка:

Се матат 6 жолчки и едно цело јајце со 6 лажици шеќер. Кога убаво ќе се изматат, постепено се додаваат 6 лажици брашно измешани со прашокот за пециво. Тестото се става на хартија за печење, во голем плех. Се пече 15 минути во загреана рерна на 180Ц.

Фил:

Млекото се вари со 16 лажици шеќер и со пудинзите да се згусне. Tоплиот пудинг, се тргнува од оган и му се додаваат претходно изматените белки.

Тестото се сече на два дела. Едната кора  се филува и врз филот се става другата кора,  се посипува со шеќер во прав,  за декорација им се додаваат зрната од калинка.

Наздравје! /Б.Б.

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.