Овие пастрмајлии се меки како памук, полни со вкусови од месото, сланината и јајцата. Истите ги подготвувам и со пилешко месо, по желба на моите.

Потребни состојки за четири пастрмајлии:
Тесто:

  • 600 гр. брашно
  • 200 мл. вода
  • 1/2 квасец
  • 50 мл. маслиново масло / масло за јадење
  • мало лажиче сол

*****

  • 4 јајца изматени
  • 200 гр. рендан кашкавал
  • 600 гр. свинско месо (ружа без капак) сечкано, посолено и зачинето со 2 лажици црвен пипер и малку масло за јадење
  • 100 грама сланина исечкана на тенки листови

Подготовката може да ја видите тука.

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...

You may also like

Comments are closed.