Bobe's bakery

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството да го завршите со вкусен десерт.

Bobe’s bakery

Потребни се следниве состојки:

  • три јајца
  • 500 гр шеќер
  • 200 гр путер или маргарин
  • 200 гр грубо сечкани ореви/ лешници
  • 200 гр брусница или суво грозје
  • 300 гр мелени бисквити
  • 150 гр темно чоколадо
  • две лажици масло
  • два листа обланда

Се топат 300 гр шеќер во карамела. Додадете путер или маргарин, а потоа промешајте додека не се растопи. Изматете ги јајцата и 200 гр шеќер со миксер, а потоа додадете ги во карамелата. Промешајте и варете околу 3-4 минути, додека јајцата не се загреат и зовријат. Тргнете го од оган, додајте ги оревите/лешниците, брусницата/грозјето и бисквитите, а потоа се добро промешајте за да се изедначи смесата. Оставете десетина минути смесата малку да се излади, потоа премачкајте ја обландата и ставете уште една врз филот. Оставете 30 минути смесата малку да се стврдне, потоа притиснете со нешто потешко и оставете ја преку ноќ.

За глазура растопете го чоколадото со маслото и прелијте ја обландата. Оставете да се стегне, а потоа исечете ги според желба./Б.Б.

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Вести

ЕКСПО ДУБАИ 2020

Светската изложба отсекогаш била настан што ја покажува способноста на една земја да ја прикаже ...

Comments are closed.