Bobe's bakery
Потребни состојки:
– Од 900 гр. до 1кг. брашно,
– 500 мл. млеко,
– 40 гр. свеж квасец,
– голема лажица мед,
– голема лажица сол,
– лажица маслиново масло,
– две жолчки за премачкување,
– сусам по желба.

Bobe’s bakery

Подготовка:
Во длабок сад се замесува тесто од сите состојки, освен жолчките кои се за премачкување на лепчињата. Тестото треба да е меко, скоро лепливо, се покрива  со памучна крпа и се остава да стаса околу 40 минути. Потоа се вади од садот и се размесува на набрашнета површина. Се формираат топчиња  со големина по ваша желба и се редат во тава обложена со хартија за печење. Повторно се покриваат со памучна крпа и се оставаат уште еден час.
Се премачкуваат со изматените жолчки, по желба се става и сусам и се печат  20 до 25 минути во загреана рерна на 230 Ц, за убаво да заруменат.
Наздравје!

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.