Боја на 2023 година, според прогнозите на WGSN и Coloro, ќе биде дигиталната лаванда. Бојата на лаванда, виолетовата лаванда, според Color Matters, ја симболизира магијата, мистеријата, духовноста, потсвеста, креативноста, достоинството и кралското семејство… Зошто токму лаванда и што се може да иницира бојата? Поради убавината, смирувачкиот мирис и лековитите својства, се нарекува и медитеранска кралица. Името потекнува од латинскиот збор lavare, што значи миење и се однесува на лековитото дејство и нега на кожата.

 

Долго време, лавандата се користела во љубовни ритуали, како и во ритуали за привлекување пари. Се верува дека подот во домот треба да се исчисти со чај од лаванда, за во него да може да владее мир и хармонија. Античките Египќани мумиите ги завиткувале во крпи во кои се пронајдени остатоци од маслото на лаванда. Старите Грци користеле лаванда за лекување на несоница и дигестивни проблеми. Римјаните користеле мирисни лосиони и купки со лаванда во нивните бањи. Евреите ги прскале јадења со вода од лаванда или масло, поради лековитото дејство врз органите за варење.

Како ароматично растение, лавандата се користи за производство на етерични масла, бањи, сапуни, шампони, производи за нега на тело, парфеми… Лавандата е и зачинско растение. Ситно исечканите свежи или суви лисја се користат како зачин, или како чај. Лавандата е медоносно растение кое дава ароматичен и лековит мед.

Во народната медицина, лавандата е добро познато лековито растение, кое долго време се користи како седатив, против несоница и главоболка.

Како средство за дезинфекција и освежување на просторот, лавандата се користела уште од античко време. Исто така е добар инсектицид, бидејќи неговиот мирис одбива многу инсекти, како што се молци или комарци.

Како градинарска билка или засадена на тераса, лавандата го исполнува секој простор со својот опоен пријатен мирис.

Само неколку капки есенцијално масло ќе помогнат против стресот.

Со висок пласман кога станува збор за популарноста, маслото од лаванда може да се користи на повеќе начини и има повеќе намени.

Маслото од лаванда е составен дел од ароматерапијата, бидејќи доаѓа со цела листа на посебни својства, како што се антиинфламаторно, антисептично, антибактериско и антимикробно дејство.

Ова скапоцено масло има свои придобивки и во светот на убавината и во светот на здравјето, бидејќи може да помогне да се смири и лекува кожата, косата и телото.

Во народната медицина, лавандата е добро познато лековито растение, кое долго време се користи како седатив, против несоница и главоболка.

Како средство за дезинфекција и освежување на просторот, лавандата се користела уште од античко време. Исто така е добар инсектицид, бидејќи неговиот мирис одбива многу инсекти, како што се молци или комарци.

Како градинарска фабрика или засадена во тенџере, лавандата го исполнува секој простор со својот опоен пријатен мирис.

Маслото од лаванда стана составен дел од ароматерапијата, бидејќи доаѓа со цела листа на посебни својства, како што се антиинфламаторно, антисептично, антибактериско и антимикробно дејство.

Ова скапоцено масло доаѓа со придобивки во светот на убавината и во светот на здравјето, бидејќи може да ви помогне да ја смирите и лекувате кожата, косата и телото.

Само неколку капки масло од лаванда помагаат во борбата против анксиозноста и несоницата, додека истовремено можат да помогнат во лекување на алергии, изгореници од сонце и темни дамки на кожата. Самото растение содржи компоненти како што се линалол и линалил кои придонесуваат за сите негови придобивки.

Без разлика дали сакате да подготвите сладок или сочен специјалитет, маслото од лаванда ќе ви го зачини секој оброк на совршен начин, додавајќи цветен вкус што ќе го однесе на ново ниво./М.М.

More in:Вести

You may also like

Comments are closed.