Виртуозниот дизајнер на модната куќа Gucci, Alessandro Michele, досега има реализирано цела серија кросовери со врвни брендови, а само минатата година има реализирано заедничка колекција со Balenciaga.
Затоа, за многумина промоцијата на летната колекција на аdidas x Gucci и не е неочекувана. Дури се посочува дека „бракот„ помеѓу Gucci и брендот за спортска облека е сосема природен. Соработката е започна со колекцијата „Exquisite“ на Michele, во февруари, во Милано, во најновата најава е дека производите од таа колекција ќе бидат достапни во јуни, во продавниците и онлајн. Всушност, парчињата со вкрстена употреба на логоата, ќе бидат во форма на целосна колекција, подготвена за носење.
Фотографирани од Carlijn Jacobs и инспирирани од патината на винтиџ модните каталози, сликите од книгата со изгледи имаат ретро-шик естетика, обоена со калеидоскопски референци. Тренерките со три риги на „Адидас“ се главната основна на колекцијата, овде деконструирана и модернизирана во низа делови и додатоци (кожени потпетици, рамни сандали, мокасини од велур и свилени марами) украсени со невидена комбинација на амблеми на брендовите, трифолијата и монограмот GG.

Така, дизајнерската соработка на Аdidas x Gucci Collab летово е претоврена во романска на луксузната и спортска облека , наменета за долги летни денови испонети и со спортски активности./М.М.

You may also like

Comments are closed.