Францускиот моден бренд Celine во петокот, во Лос Анџелес, во Wiltern театарот, ја претстави колекцијата наменета за есен/зима 2023 година.- Age of Indieness, е дело на дизајнерката Hedi Slimane, опфаќа 89 модели – облека за ден во есенските денови, како и за сезоната на празнувањата, надополнети со модни додатоци.

Во спектакуларните ентериери на Wiltern театарот, една од најпознатите арт-деко згради во Лос Анџелес, дизајнерката Hedi Slimane, со Age of Indieness донесе серија светликави фустани, кои во целина одговараа на локацијата.

The Age of Indieness е приказна за носталгијата и како таква е своевидна мешавина на препознатливиот рокенрол на Slimane на L.A. со boho-chic и indie sleaze вибрациите.
Тесните кожени фармерки, који како да се создадени за Lenny Kravitz, фустанитее со спуштен струк, који би можеле да ѝ припаѓаат на Sienna Miller и комбинациите со фармерки и високи чизми, који како да се излезени од сетот на Gossip Girl – сето го отсликува растечкиот фактор на носталгија кој дизајнерите го употребуваат се повеќе, а овде е со логото на Celine.

Во модата на 2000-тите, се чини како да не постоји рецепт како како да се победи и издигне над конкуренцијата. Можеби есен од патиштата е предмвремено изгледување на колекциите. Имено,
наместо да ја открие колекцијата за време на Париската модна недела, во март идната година, заедно со останатите брендови од француското модно наследство, новата колекција на Celine пристигна четири месеци порано./М.М.

 

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.