Bobe's bakery

Потребни состојки:

– три јајца,

– 250 мл. газирана вода,

– 250 мл. јогурт или млеко,

– 50 мл. масло за јадење,

– 15 големи лажици пченкарно брашно,

– 15 големи лажици интегрално брашно,

– прашок за пециво,

– голема лажица сол,

– 200 гр. сирење,

– 250 гр. спанаќ,

– 50 гр. лупен сончоглед.

Bobe’s bakery

Подготовка: Првин  се матат јајцата, потоа им се додава газираната вода, јогуртот и маслото. Се додаваат и солта,двата вида брашно и прашокот за пециво. Сите состојки се матат додека не се добие убава смеса. Се додава издробеното сирење, сончогледот и исечканиот спанаќ. Сето  повторно се промешува и се става во тавче премачкано со масло и посипано со презла. Одозгора се става и сончогледот, а сето се пече од 20 до 30 минути во рерна загреана на 220 Ц.Наздравје!/Б.Б.

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

ММ кујна

Чиа пудинг

Започнете го денот со перфектен, вкусен и хранлив појадок што подолго време ќе ве држи ...

You may also like

Comments are closed.