Bobe's bakery

Мали, слатки и пред се вкусни, мињоните се секогаш добредојдени за родендени, празници, слави и сите други прослави. Добредојдени се и за крај на неделниот ручек.

Потребни состојки:

  • 500 гр. урми свежи (ситно сечкани)
  • 200 гр. ореви мелени
  • 300 гр. бисквити мелени
  • сок од портокал
  • 200 гр. чоколадо за готвење (за глазура)

Подготовка:

Се мешаат урмите, оревите, бисквитите и сокот од портокал.

Силиконската модла за мињони се премачкува со еден слој стопено чоколадо, па се става 5 минути во замрзнувач, да се стегне чоколадото. Истата постапка се повторува и втор пат. Силиконските модли се вадат од замрзнувач за да се наполнат со смесата од урми, ореви и бисквити, па се ставаат во замрзнувач околу 10 минути. Мињоните се вадат од модлите и се сервираат со зашеќерен портокал. Доколку немате модли, се формираат топчиња од смесата и секое се става во стопено чоколадо. Наздравје! /Б.Б.

Bobe’s bakery

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.