Bobe's bakery

Bobe’s bakery

Потребни состојки:

 • 1.5 јаболка: излупени, исчистени од семки, исечкани на кругови
 • 250 гр.шеќер
 • 150 гр. ореви, лешници
 • 5 јајца
 • 5 големи лажици шеќер
 • 5 големи лажици брашно
 • прашок за пециво
 • цимет по желба
 • 200 мл. слатка павлака изматена за украсување.

  Bobe’s bakery

Подготовка:

На плех премачкан со масло се посипува шеќер, се редат јаболката и се додаваат сечкани ореви и лешници. Врз нив повторно се посипува шеќер и цимет, па се ставаат да се печат 20 минути, во рерна загреана на 220Ц.

На изматени јајца и шеќер им се додаваат и брашното и пецивото за пандишпан, се прелеваат испечените јаболка, па се ставаат во рерна да се печат уште 15 минути.

Кога колачот ќе се олади се превртува и се украсува со шлаг.

Наздравје! /Б.Б.

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.