Bobe's bakery

Смоквите се вкусно и хранливо, нискокалорично овошје, корисно и здраво за јадење во овие есенски месеци. Секако дека нема ништо поубаво од свежо овошје, но треба да се зачува и за останатите месеци во годината, а тука е ненадминлив домашниот џем од смокви.

Ќе биде вистински деликатес, а и додаток на бројни слатки и колачи.

Потребни состојки:

  • 3 кг зрели смокви,
  • килограм шеќер,
  • сок од лимон,
  • мала лажица цимет,
  • две лажици рум.

Bobe’s bakery

Излупените и исечкани на четвртинки смокви се редат во длабоко тенџере. Се додаваат шеќерот и сокот од лимон. Се вари триесетина минути. Се додаваат румот и циметот. Се продолжува со варењето уште десетина минути. Топлиот џем се полни во топли тегли.

Останува само да уживате во преубавиот вкус на џемот од смокви!/Б.Б.

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.