Хумус

400г наут, 2 лажици таан, 1 мала лажичка сол, 3 лажици маслиново масло, 4 лажици лимонов сок, неколку чешни лук ( по желба).

Наутот се остава да омекне во текот на ноќта. Откако убаво ќе омекне, се вари 30 до 40 минути. Секако, можете да користите и веќе сварен наут.

Во блендер се ставаат сите намирници одеднаш и се пасираат. Доколку не е доволно мазна смесата, постепено додавајте вода (може и од водата во која се варел наутот).

Bobe’s bakery

 

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.