New York Fashion Week поминува во знакот на отсуство на неколку значајни брендови, како и во исчекување за тоа што овој пат ќе понуди американскиот авангарден моден дизајн. За Christian Siriano присуството на вакви настани е едноставно незаменливо – без ревиите, гламурот, првите редови, моделите и атмосферата на писта тој смета дека бизнисот едноставно би бил лош, а пистата е и причина зошто сеуште ја сака модата.

 

 

Колекција за есен 2022 година преставена во зградата на Емпајер Стејт Билдинг, со значајни гости со широк опсег, тргнувајќи од Drew Barrymore и Susan Sarandon. Актерската екипа што одеше по пистата беше предводена од Karen Elson, Candice Huffine и Coco Rocha кои го отворија и затворија шоуто.
Претставена е обемна, богата колекција во која доминираа сите тонови и нијанси на синото – во повеќе ткаенини, од кои тексасот и лакот се доминантни. Дизајнерот следеше строга палета на бои, а колекцијата ја нарече Викторијанска матрица, со цел да ја отслика напнатоста на времето во која живееме. Тој дури и праша во своите белешки за ревијата: „Што е веќе реално? Тоа е неспокојна инспирација, но и покрај тоа, колекцијата не се чувствуваше измешана.


Многу од ансамблите беа комбинирани со сјајни чизми со врвки во викторијански стил, на пример, а финалниот фустан на Елсон беше изработен од длабоко лак – кожено елече и болеро со координирано здолниште од тул.


Иако Christian Siriano веројатно никогаш нема да биде дизајнер чија облека повеќе шепоти наместо да воздивнува – тоа на крајот и не е нужно, со оглед на неговата армија фанови од познати личности.
Ревијата на Christian Siriano заврши со овации за претставеното./М.М.

Целата ревија, како и разговорите со гостите и учесниците можат да се видат на следниот линк.

 

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.