Paul Costelloe

Лелеавата видео приказна на Лондонската недела на модата плени со особен стил https://londonfashionweek.co.uk/designers/paul-costelloe

Ирско-американскиот дизајнер Paul Costelloe  е едно од најценетите  имиња во британската и ирската мода. Од основањето на модната куќа под неговото име, семејството Costelloe е сопственик и лидер во употребата на рачно изработени, луксузни ткаенини во комбинација со врвни дизајни, иновации и креативност. Со седиште во срцето на Лондон, Пол работи со реномирани техничари, добавувачи и производители,  за да испорача колекции со највисок квалитет, текстура и удобност.

Во 1983 година Пол беше назначен за личен дизајнер на Дијана, принцезата од Велс, соработка што траеше сè до нејзината прерана смрт. Со брзо растечкиот успех на брендот, Пол беше поканет да се покаже на Лондонската модна недела во 1984 година.

Името Paul Costelloe  денес опфаќа широк спектар на колекции, вклучувајќи женска облека, машка облека, чанти и додатоци, накит, очила и облека за деца. Тој исто така разви многу успешна деловна активност во развој на концепти за корпоративно носење за големи мулти-државјани и спортски тимови, вклучувајќи ги Бритиш ервејс, Делта ерлајнс и Ирскиот олимписки тим. /M.M.

 

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.