Од детоксикација на организмот до грижа за кожата – јаболковиот оцет е добредојден и надвор од кујната

Познато е дека јаболковиот оцет има многу корисни својства, со алкализирачки и антиоксидантни квалитети што го прави одличен сојузник во кујната и во секторот за храна, каде што се користи заедно со здравата храна за да помогне во намалување на чувството на глад и одржување форма на телото. Познати личности, вклучувајќи ги Викторија Бекам и Џенифер Анистон, ги рекламираат неговите својства, кои вклучуваат и подобрување на здравјето на срцето, намалување на холестеролот и управување со нивото на шеќер во крвта. Разновидната природа на ферментираната течност, исто така, ја претвора во прекрасен производ за нега на кожата и телото, велнес на косата и како лек за изгореници.

Детоксификација

Додавањето на овој природен антибиотик во вашата дневна исхрана може да помогне во варењето на храната благодарение на неговите антиинфламаторни квалитети. За зајакнување на метаболизмот, се препорачува да земате две лажици јаболков оцет разредени во чаша вода секое утро на празен стомак, можеби со лажичка мед. Овој лек за подготвување лесно ќе го поддржи правилното функционирање на вашиот гастроинтестинален систем, како и ќе ја подобри здравствената состојба на цревната бактериска флора со намалување на надуеност.

Тело

Овој производ за повеќекратна употреба, исто така, може да го поддржи здравјето на вашето тело, благодарение на неговите хранливи и лековити својства. Ако се борите со болки во мускулите од замор, додавањето малку јаболков оцет во вашата топла бања може да обезбеди одредено олеснување. Може да го користите и како состојка за миење на нозете, бидејќи помага кај отокот на стапалата, а и полесно да ги елиминирате калусите.

Коса

Јаболков оцет може да се користи и за благосостојба на косата и скалпот, особено за борба против првут или оштетена коса. Како третман пред шампон, нанесете јаболков оцет директно на памук и тупнете го на скалпот пред да ја измиете косата. Овој третман ќе ви помогне да го балансирате производството на себум и да дозволите дезинфекција и заздравување на областите погодени од првут. Исплакнување на косата со јаболков оцет исто така може да дејствува како разјаснувачки третман и да помогне во отстранување на таложењето од шампонот и регенераторот. За овој метод, шампонирајте ја косата како нормално, а потоа разредете две лажици ACV со пет лажици вода и масирајте ја смесата на скалпот. Оставете го да делува пет минути, а потоа исплакнете. Getе добиете поздрава, посјајна и посилна коса со враќање на избалансираната влага на скалпот.

Акни

Јаболков оцет може да се користи за лекување на акни и дамки. Благодарение на својата антимикробна моќ – како резултат на присуството на јаболкова киселина – го регулира производството на себум, помагајќи во борбата против мозолчиња и црни точки. Неговите антибактериски и антифунгални својства помагаат при уништување на штетни бактерии, габични инфекции и квасеци. Подгответе раствор на вода и јаболков оцет во еднакви делови и нанесете го на памукна погодените области. Оставете го да делува преку ноќ и исплакнете темелно наутро.

Изгореници од сонце

Јаболковиот оцет е домашен лек за лекување на болни и иритирачки изгореници. Со балансирање на pH на кожата, таа веднаш ја олеснува болката од лоши изгореници и може да помогне да спречат формирање на плускавци. Оцетот прво треба да се разреди со еднаков дел вода, а потоа може да се нанесе на изгореници од сонце или со памучна подлога или со шише со прскалка./М.М.

You may also like

Comments are closed.