Bobe's bakery

Шакшука е лесен, здрав и нутритивен појадок со потекло од Блискиот Исток.

Вкусот и состојките потсетуваат  на летната манџа но сепак не се исти. Шакшука станува многу популарен рецепт поради лената подготовка и, впечатливот вкус. Постојат многу рецепти и варијации – ние ќе го  споделиме нашиот, проверен рецепт, што, веруваме, ќе ви се допадне.

Bobe’s bakery

Состојки:

  • Кромид
  • 800г. доматен сос
  • црвена пиперка
  • три  лукчиња
  • две лажици доматно пире
  • лажица шеќер
  • сол по желба
  • бибер
  • пет јајца
  • магдонос

Подготовка: Во тава на масло се пропржува кромидот, па се додава пиперката исечкана на коцки и лукчињата. Потоа се додава доматно пире и доматниот сос,  шеќерот, солта, биберот, и се остава десетина минути да крчка и да се згусне.

Потоа со лажица се прават пет длабнатинки во доматниот сос, и во секоја се става јајце. Се поклопува со капак и се остава  на оган уште десетина минути. Кога е готово, се тргнува од огнот. Пред да се послужи се додава сечкан магданос.

Наздравје!/Б.Б.

Bobe’s bakery

Bobe’s bakery

 

 

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.