По променливото и студено време ги поздравуваме првите сончеви зраци. Будењето на пролетта и потоплите временски услови влијаат на нашето подобро расположение и раст на животната енергија, но исто така го зголемуваат и времето што сакаме да го поминеме надвор. Освен гардеробата и кожата треба соодветно да се подготви и заштити во деновите што доаѓаат. За да и го вратите стариот сјај на кожата и да помогнете во одбрана од нови штетни влијанија, доволно е само да и се обратиме на природата. Моќните растителни екстракти и растителни масла, ќе и помогнат на вашата кожа да ги започне своите природни процеси, кои се забавуваат во текот на зимските месеци.

Првиот чекор во подготовката на кожата за потопло време треба да биде отстранување на мртвите клетки од нејзината површина, кои го попречуваат природниот метаболизам и убавиот и негуван изглед. Бидејќи обновувањето на кожата се одвива со различно темпо во зима, како резултат на постудените месеци, имаме сува и груба кожа, која ја изгуби својата мекост и еластичност. Со лупење, ќе го отстраниме овој непотребен слој и ќе овозможиме непречено да функционира, но исто така ќе им помогнеме на нанесените препарати да навлезат во подлабоките слоеви и длабоко да ја негуваат. Наједноставните пилинзи се приготвуваат од сол, масло и овошје – ние напати пишувавме за нив. По првиот третман со пилинг, ќе забележите дека текстурата на кожата е поубава, а нејзината површина е мазна, мека и без вишок снегулки.

Ладниот воздух и ветер во текот на зимата и останување  во затворена просторија со мала влажност, резултираа со сувост на кожата на лицето и телото, проследено со дехидратација. Како подготовка за пролетните месеци, потребно е да се врати природната влажност на кожата, но и да се даде изобилство на антиоксиданти, што ќе ја направи поубава, но и поотпорна на штетни влијанија од надворешната средина. Маслата во хидрантните креми, како на пример аргановото масло, или маслото од јатка од кајсија, влијае на обновување на природниот слој на нејзината површина и ја прави еластична, мека и свиленкаста. Ова масло е познато по богатството со природен витамин Е, моќен антиоксиданс кој штити од негативни ефекти што доведуваат до забрзано стареење на кожата.

Нема ништо што не мами полесно од првите сончеви зраци на пролет. Силното УВ зрачење на неподготвена и незаштитена кожа доведува до неповратни промени, што резултира со забрзано стареење на кожата. Честото изложување на сонце без соодветна заштита може да биде опасно за здравјето, не само за убавината. Затоа, важно е, од првите сончеви денови, да изберете производ кој исто така содржи УВ филтри кои ќе ја штитат кожата и ќе и помогнат подолго да го задржи својот младешки изглед. Помош во физичката заштита и од ултравиолетовите зраци имаат повеќето дневни креми, а особено оние  богати со витамини и каротеноиди, кои го спречуваат дејството на слободните радикали и оштетувањето на кожата./М.М.

 

 

You may also like

Comments are closed.