Bobe's bakery

Постојат три причини: како прво се здравите масни киселини, поради кои туната се препорачува за здраво срце и здрав мозок – нашите два најважни органа. Потоа, богата е со протеини, а протеините помагаат во градењето и одржувањето на нашиот мускулен систем. Поточно, протеините ги градат нашите ткива, потоа ги одржуваат и ги заменуваат кога е потребно. Туната содржи и висок процент на натриум, кој е исто така неопходен за нашето тело, бидејќи ја регулира течноста, а влијае и на растот и развојот на мускулите и ткивата, исто како и протеините.

Bobe’s bakery

Трите причини се сосема доволни туната да биде дел од редовната исхрана.

Кај нас најчесто се јаде туна од конзерва, и како таква е главната состојка на разни салати, преливи, итн. Предлагам вкусна и здрава салата од туна. Освен туна, потребни се и зелена салата, домат, краставица, пченка и маслинки, маслиново масло и оцет балсамико. Можете да ја јадете како појадок и вечера, но и како ручек. Наздравје!/Б.Б.

 

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.