Bobe's bakery

Kрцкав и сочен бурек, лесен и брз за подготовка со готови кори.

Bobe’s bakery

Состојки:

  • 500 гр. готови кори
  • 400 гр. мелено месо
  • две главици кромид
  • бибер
  • сол по желба
  • 120 мл. кисела вода измешана со 80 мл. масло

    Bobe’s bakery

Подготовка:

Кромидот се пропржува на масло додека не стане стаклест. Се додаваат месото и зачините, се промешува и остава да се пржи на тивок оган десетина минути. Во тепсија премачкана со масло се ставаат првите две кори со краеви што излегуваат од тавчето, за со нив да го затвориме бурекот. Редиме три стуткани кори, попрскуваме, ставаме третина од месото потоа повторно уште три кори, попрскуваме, ставаме од филот со месо и се така додека не се потрошат корите. Со краевите од првите две кори затворете го бурекот се пече четериесет минути, на температура од 210 Ц.

Bobe’s bakery

Деталите за подготовката можете да ги погледнете на следново видео:

Добар апетит!/Б.Б.

ММ кујна

Обланди карамел

Обландите со карамел се совршени, особено доколку подготвувате прослава, или, сакате неделниот ручек со семејството ...
ММ кујна

Сушени домати

Најдобри за сушење се малите меснати домати, зрели, црвени, сеуште цврсти и без флеки. Пелатите ...

You may also like

Comments are closed.