Претставувајќи ја најнова колекција – за пролет/лето 2022 година, портпаролката на Zuhair Murad посочи дека загубите од пожарот по експлозијата во атељето во Бејрут се големи. Сепак Zuhair Murad и неговиот тим се надеваат дека во обновеното студио во Бејрут ќе се вратат до почетокот на следната година. Во меѓувреме, стабилната меѓународна побарувачка го одржува бизнисот рамномерен, истакна портпаролката.

Фризурите на Vidal Sassoon во колекцијата можеби најдобро го отсликуваат модното расположение на дизајнерот. Замислувајќи ја својата колекција на шеталиште и низ градините на Фиренца или, во пријатна летна ноќ во Рим, тој се фокусира на занаетчиски детали во изработката на везови и макраме во белите, романтични фустани и комплети.

Во една неочекувана асоцијација, Мурад ја прекрои сафари јакната и тренч-мантилот во чипка, Фустанот со ретро флексија со јака од кошула и џебови од лепенка ги покажа неговите напори да се потпре на дневната облека. За таа цел, тој скрати и блејзер и краток ансамбл, прикажан овде во црвено, во златен синџир.

Сепак, вечерните фустани за свечени прилики се секогаш и за секогаш најсилниот адут на дизајнерот. Неговата реинтерпретација во металик розово, со геометриски распоред во форма на италијански градини, натопена во романса го покажа познатото дизајнерско дејствување.

Совршенството и раскошот се територии по кои дизајнерот се движи со совршена леснотија. Создава колекција со слоевити референци – за неговата величественост длабоко испреплетена со естетиката на Блискиот Исток. Низ вековите претрпе инвазии, уништувања, чума, но секогаш повторно се појавувале – со својата недопрена магија. Дека тоа е константа во неговото модно кредо потврдува и неговата колекција создадена пред рамно две децении. Се работи за високата мода, за модели од пролетно-летната колекција за 2002 година, од кои бликаат страст и сензуалност и зашеметливо силна енергија./М.М.

 

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.