МодаТрендови

Oscar de la Renta со четири колекции за 2021

Oscar de la Renta

Според најновите колекции на Oscar de la Renta (Bridal Spring 2021, Pre-Fall 2021, Fall 2021 Ready-to -Wear, и Resort 2021) пролетва треба да е романтична, со невестинските фустани од лани одложените венчавки, летото да сме во долги кежуал фустани како кафтани, а есента да ја пречекаме во цветни дезени

Oscar de la Renta

Bridal Spring 2021 – Пролетва на Oscar de la Renta треба да е романтична, со невестинските фустани од лани одложените венчавки Некои од нив се со прозирни цветни дезени, некои со мини здолништа. Тантелата е како лисја од папрат, а деликатното ново деколте, исечено со големи лисја. Или направено од венци од свилени цвеќиња обвиткани околу рамената. Гарланот е отстранлив, па невестата може да ја носи на церемонијата и да ја соблече за да танцува; сметајте ја за нова алтернатива на наметка или обвивка.

Oscar de la Renta

Resort  2021 претставува суптилно преориентирање: со домашни забави и забави во градината, кои ги заменуваат гала и другите големи настани, коктел фустаните и фустаните по кои е позната модната куќата. Тие се привремено ставени настрана. На нивно место е живописен црвен свилен кафтан  во графичка лента што сè уште го носи белегот на гламур на брендот, но на пониско ниво.

Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

Пред Есента 2021 е елегично сеќавање или навраќање на мотивот ананас што го носеше Линда Евангелиста во колекцијата на Оскар во 1992 година, по пандемиската 2020 година сите сакаат нешто „среќно и лесно“. Се појавува како блок-отпечаток на фустанот со потпетици и во животна боја со пуф-ракави. Архивските мотиви од гроздобер од 2014 година, беа оживеани со нови третмани за сликање.

Oscar de la Renta

Колекцијата „Оскар де ла Рента“, есен 2021 година, е почит кон крајот на летото кога сончогледите и дивите цвеќиња зрачат со славно полн цвет. Инспирирани од раскошот на природата, добиените цветни дизајни се дополнети со везови, реси и цветни апликации.

Шарениот цветен отпечаток на кежуал макси фустан е повеќе од секавање на романсата, инаку долго поврзана со Оскар де ла Рента, што некогаш го дефинираше брендот – овој тренд стана уште поважен во времето на пандемиското заклучување.

Својот пат кон ѕвездите Oscar de la Renta го започна во Шпанија, кај Кристобал Баленсијага, потоа  работеше за Ланвин, за во 1963 да помине во Њујорк, најавен како „блескава комета на сцената, во американски стил“, бргу прифатен и добредојден во високите кругови. Познат по својата способност за комбинирање на занаетчиството од „стариот свет„ со модерното, со карактеристичен латински допир и повик на возбуда. Привлечноста на неговата облека беше таква што ги преминаа континентите, но стапна и на политичките патеки: Де ла Рента ги облече и првите дами на САД, Хилари Клинтон и Лора Буш.

Волонтерството и непрофитната работа беа дел од неговата секојдневна рутина. Во 1982 година тој го основаше Ла Каса дел Нињо, засолниште за сиромашни доминикански деца, а помогна и да се изгради училиште во близина на неговиот дом во Пунта Кана, во Доминиканската Република.

Почина во 2014 година, по долга битка со канцерот. Модната куќа која го носи неговото име го негува и надградува неговиот магичен моден допир. /М.М.

Oscar de la Renta

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.