МодаТрендови

Во вителот на високата мода на Париз Couture Fashion Week

Couture Fashion Week започна во понеделникот 4.јули во Париз, одбележувајќи еден од највозбудливите моменти на модниот календар што го искусивме по подолго време. Иако пандемијата „Ковид-19“ продолжува да предизвикува нарушувања кај дизајнерите и, сепак ќе видиме неколку дигитални презентации, оваа недела во Франција се одржуваат повеќе модни ревии со публика, отколку што беа одржани последните 18 месеци.

Распоредот, кој започна со  Dior и Schiaparelli во понеделникот, забележа голем број возбудливи моменти, вклучувајќи го и враќањето на Balenciaga на модната писта, како и добредојде на Pyer Moss на местото креативен директор на Kerby Jean-Raymond.

Некои брендови одбраа да ги претстават своите колекции дигитално, или преку модни филмови или снимања, или обете, додека осум организираат физички модни ревии, со прв ред исполнет со гости, нешто што се чувствува како враќање кон поранешните нормални времиња. Сите, исто така, се пренесуваат во живо, за публиката да може да ги гледа и од дома.

Одбравме неколку моменти од ревиите и презентациите.

Chanel

Колекцијата мода за есен / зима 2021 година на Chanel не беше претставена на вообичаената локација на Grand Palais  (која моментално се реновира), туку во Palais Galliera, Модниот музеј во Париз, совршено место за шоуто на Chanel, поради актуелната  изложба за основачот на куќата, Gabrielle Chanel. Токму таа, како и секогаш, беше клучната инспирација на колекцијата. Шоуто заврши, како што е вообичаено, со невестински фустан што го носеше актерката и муза на Chanel, Margaret Qualley, која за прв пат се појави на модната писта.

Schiaparelli – За креативниот директор Daniel Roseberry инспирацијата за прикажаното треба да се бара во носталгијата и бројните, навидум невозможни прашања од типот: што ќе се случи  ако комбинирате малку Manet, малку Lacroix, малку 1980-ти, малку 1880-ти, малку матадор, малку вонземјанин, малку Ingres, малку трепет и многу боја? Може ли да се направам тоа? И – како сето би изгледало? Одговорот е во “Матадор”, неговата инаку четврта колекција која беше претставена преку видео и книга на модели, а со која  дизајнерот сака да и оддаде почит на работата на основачот на куќата и да ги прослави историјата, убавината и радоста на модата.

Giambattista Valli

Заштитниот знак – гламурозните фустани на Giambattista Valli се вратија за AW21 – и беа исто толку гламурозни како и секогаш. Дизајнерот – кој следната година ќе прослави 10 години работа, продолжува да ја канализира високо-октанската естетика по која стана толку добро познат и која е толку сакана на црвениот тепих. Оваа сезона, тој всушност се сврте кон Холивуд за инспирација, давајќи му ја фантазијата за модата на Ryan Murphy, објасни дизајнерот во белешките за шоуто./М.М.

More in:Мода

You may also like

Comments are closed.